Якщо порушення немає, то Стопкор його вигадає

8 та 9 квітня 2018 року Інформаційне агентство «Стоп корупції» на веб-сайті stopcor.org та сторінці Стопкор в соціальних мережах Facebook і Youtube, розмістило публікацію «СтопКор» з’ясовує, куди зникли 9 мільйонів гривень у Підгірцях», і відео сюжет «Підгірці: гра в наперстки | Розслідування «Стоп Корупції».

У вказаних публікаціях журналіст Ася Глуцька розповідає, що Підгірцівська сільська рада отримала з бюджету міста Києва 9 мільйонів гривень на ремонт доріг, але за словами місцевих мешканців, дороги ремонтувалися невідомо коли, а також очевидно, що не ремонтувались, тому виділені гроші були привласнені.

Зокрема, журналіст повідомляє таке: «Заступник голови Підгірцівської сільської ради Ірина Тимошенко розповіла журналістам «СтопКору», що гроші нібито було спрямовано на ремонт доріг. Чиновниця запевняє, що роботи виконані майже в повному обсязі наприкінці 2017 року, а решту коштів повернули до Києва. Натомість на зазначених дорогах неозброєним оком помітні тріщини, яких не мало б бути, якщо дороги справді ремонтували напередодні Нового року.»

У відео сюжеті (5:45 – 5:50 хв) журналіст Ася Глуцька показує ділянку дороги в селі Романків з явними пошкодженнями, і говорить: «Ремонт цієї дороги робився напередодні Нового року. Звідки тріщина? Невідомо».

Вказана дорога з тріщинами асфальтованого покриття неодноразово демонструється у відеосюжеті. Насправді передана журналістом інформація є недостовірною, а публікація та відеосюжет спрямований на штучне створення уяви у громадян про корумпованість Підгірцівської сільської ради, що не відповідає вимогам Закону і Етичного кодексу українського журналіста.

Крім того, сюжет побудовано з умисним суб’єктивним висновком з використанням завідомо неправдивих даних, озвучених як «шахрайство чиновників» тощо, але без належного об’єктивного висвітлення дійсних обставин порушеного питання. Викриваємо брехню та упереджену завзятість псевдо-журналістів наступним.

Відверта брехня

Ділянка дороги, яку показує Ася Глуцька, дорікаючи наявністю тріщин, насправді зовсім не та дорога, що ремонтувалась у грудні 2017 року. Показана дорога розташована на паралельній вулиці від відремонтованої дороги і була відремонтована понад десять років тому. Тобто, журналіст свідомо передає громадськості неправдиву візуальну інформацію з власним коментарем, яким свідомо посилаючись на недостовірні дані, вводить в оману громадян, переконуючи у відсутності дійсних фактів щодо ремонту доріг в селі Романків Обухівського району Київської області.

Спростування брехні полягає у візуальній фіксацій з позначенням геолокації місця проведення відеозйомки, використаної журналістом ГО/ІА «Стоп корупції», зокрема:

Журналіст позує на фоні начебто відремонтованої дороги

Журналіст показує пошкодження дорожнього покриття начебто відремонтованої у грудні дороги (тріщина поперек)

Журналіст показує пошкодження дорожнього покриття начебто відремонтованої у грудні дороги (тріщина вздовж)

Журналіст розповідає: «Ремонт цієї дороги робився напередодні Нового року. Звідки тріщина? Невідомо»

Фотофіксація з міткою геолокації місця проведення відеозйомки журналістами ГО/ІА «Спор корупції» (тріщина вздовж)

Дані геолокації
GPS Latitude: N 50º 14′ 4.8211″
GPS Longitude: E 30º 33′ 50.1635″

Дані геолокації
GPS Latitude: N 50º 14′ 4.9859″
GPS Longitude: E 30º 33′ 50.3215″

Фотофіксація відремонтованої у грудні 2017 року дороги.

Фотофіксація відремонтованої у грудні 2017 року дороги.

Перевірку даних міток геолокації виконано за допомогу сервісу verexif.com. Оригінали фото можуть бути надані будь-кому за потребою.

В дійсності, відповідно до рішення Київської міської ради від 09.11.2017 року №197/3204 з міського бюджету міста Києва місцевому бюджету Підгірцівської сільської ради на виконання Програми економічного та соціального розвитку міста Києва на 2017 рік, затвердженої рішенням Київської міської ради від 12 грудня 2016 року №554/1558 «Про бюджет міста Києва на 2017 рік», на капітальне будівництво та ремонт доріг була виділена субвенція в розмірі 9 200 000,00 грн. З вказаної суми 3 200 000 грн передбачалося на ремонт доріг в с. Романків, роботи були виконані щодо будівництва доріг на вулицях Святкова і Розкішна, на суму 2 947 425,25 грн. Решту невикористаних коштів було повернуто до бюджету міста Києва.

Тупа брехня

У відеосюжеті (5:34 хв) Ася Глуцька щодо закупівлі робіт з капітального будівництва і ремонту доріг, коментує «…за чотири хвилини конкурс завершили і єдиний претендент став підрядником». При цьому, журналіст посилається на дані з офіційного сайту державних закупівель. Але Ася Глуцька або неуважна і некомпетентна, або умисно бреше, оскільки на вказаному в сюжеті веб-сайті чітко відображено, що під час закупівлі вказаних робіт конкурс не проводився, і на сайті держзакупівель лише публікувалися звіти про укладені договори, оскільки проектна вартість таких робіт не перевищувала 1,5 мільйони гривень.

Тобто, Підгірцівська сільська рада, діяла в межах Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема у відповідності до його частини 1 статті 2, за якою цей Закон застосовується:

  • до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт – 1,5 мільйона гривень;
  • до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт – 5 мільйонів гривень.

Під час здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг, вартість яких є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники повинні дотримуватися принципів здійснення публічних закупівель, установлених цим Законом, та можуть використовувати електронну систему закупівель з метою відбору постачальника товару (товарів), надавача послуги (послуг) та виконавця робіт для укладення договору.

У разі здійснення закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, за умови, що вартість предмета закупівлі дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень та є меншою за вартість, що встановлена в абзацах другому і третьому цієї частини, замовники обов’язково оприлюднюють звіт про укладені договори в системі електронних закупівель відповідно до статті 10 цього Закону.

Отже, наведена журналістом інформація є відверто тупою брехнею, мета якої – обманути громадськість і «полити брудом» Підгірцівську сільраду.

Упереджене подання інформації з маніпуляцією громадською думкою

Шляхом висловлювання оціночного судження про начебто ймовірність існування корупційного правопорушення, журналіст Ася Глуцька з посиланням на вигаданих експертів, намагається переконати громадськість у корумпованості дій місцевої влади при визначені розміру пайової участі. Так, у відео сюжеті (5:25 хв) журналіст зазначає: «Експерти припускають, що іноді чиновники вдаються до так званих «темних схем». Так, фактично забудовник платить 4% пайової участі, з них за документами, офіційно, 1 іде на потреби громади, а інші 3 – неофіційно, до корупційних кишень».

В дійсності, Ася Глуцька вигадала експертів, які припускають можливість існування описаної нею «темної схеми» корупційного збагачення місцевих чиновників. Доказом чого є логічний умовивід про відсутність мотивації забудовника платити хабарі, у разі оплати ним визначеного місцевою радою розміру пайової участі. Тобто, якщо місцева рада встановила розмір пайової участі в 1%, то забудовника ніхто уже не змусить платити ще 3% хабаря, оскільки відсутньою є мета такого хабаря. Отже, описана журналістом «темна схема» є не лише вигадана, а й абсурдна, оскільки є недієвою як можливий склад корупційного злочину.

Саме поширення таких вигаданих натяків в поєднанні з недостовірною інформацію є спробою маніпуляції громадською думкою з метою формування негативного ставлення до конкретної місцевої ради та її посадових осіб. В такий спосіб журналіст Ася Глуцька намагається штучно сформувати уяву про можливу причетність посадових осіб місцевої ради до корупції щодо розподілу коштів пайової участі. Розвиток такої нікчемної теорії, її поширення і цитування свідчить або про упередженість автора відповідної публікації, або про його занадто віддалене відношення до розуміння юридичної кваліфікації корупційних правопорушень та логічного мислення.

Сліди замовника

Поширення ГО\ІА «Стоп корупції» недостовірної інформації та наклепів, а також намагання штучно сформувати думку про причетність голови і депутатів Підгірцівської сільської ради до корупції обумовлено однією метою – виконанням завдання щодо протидії будівництву житлового комплексу «Парк лейк сіті», проти якого активно виступають власники сусіднього житлового комплексу «Золоті ворота».

Забудовник «Парк лейк сіті» в законному порядку ініціював розробку детального плану території села до початку будівництва. Сільська рада не вбачаючи жодних порушень в його діях, організувала проведення громадського обговорення відповідних змін до генерального плану села. А сільський голова відмовився чинити перешкоди вказаному забудовнику, незважаючи на пропозиції та погрози від власників житлового комплексу «Золоті ворота». Тоді і почалися публічні брехливі звинувачення та ініціювання кримінальних розслідувань за брехливими показаннями.

Після цього розпочалася активна інформаційна кампанія проти Підгірцівського сільського голови, до якої залучалися місцеві алкоголіки-брехуни та фріки від штучних громадських об’єднань, які «по-чорному» з відверто брехливими листівками без підписів, розповсюджували вигадані звинувачення про підкуп сільського голови, корупційну змову місцевих депутатів та тотальне розкрадання бюджетних коштів в поєднанні з нехтуванням інтересами громади, а також про масштабну екологічну загрозу від будівництва житлового комплексу «Парк лейк сіті». Ці ж теми намагаються штучно перебільшити та максимально розповсюдити журналісти – «торговці джинсою», шляхом численних публікацій з явним редакційним ухилом щодо звинувачення без фактів, але на основі оціночних суджень і відвертої брехні.

Журналісти ГО/ІА «Стоп корупції» підхоплюють кожен привід для формування звинувачень та, перекручуючи фактичні дані, однобоко поширюють інформацію у необхідній для виконання замовлення формі – дискредитації депутатів і сільського голови.
Майже в кожній публікації ГО/ІА «Стоп корупції» про Підгірці йдеться про начебто незаконне будівництво житлового комплексу «Парк лейк сіті», до якого місцеві депутати і голова взагалі не причетні, але саме вказана інформація є ознакою мотивації дій журналістів. Відносно вказаного будівництва до контролюючих і правоохоронних органів подано десяток скарг, що мають єдине джерело і однаковий зміст. Тобто, якщо забудовник порушує закон, то предмет антикорупційних розслідувань – діяльність контролюючих органів, а не органу місцевого самоврядування, але журналісти-антикорупціонери саме в протидії цьому злу вбачають мету своєї діяльності, що викриває їхнє дійсне джерело мотивації.

Висновок

Діяльність журналістів ГО/ІА «Стоп корупції» щодо звинувачень та натяків на причетність сільських депутатів і голови до корупції, замовний й упереджений характер журналістської діяльності підтверджується наступним:

  1. Діяльність спрямована на обслуговування інтересів окремого суб’єкта – власників житлового містечка «Золоті ворота», які виступають проти будівництва іншого житлового кварталу «Парк лейк сіті».
  2. Поданням неправдивої інформації з підміною понять, перекрученням фактичних даних, з хибними твердженнями та фальсифікацією доказів.
  3. Однобоким і упереджено критичним поданням інформації з метою формування громадськості хибного образу корумпованого сільського голови.
  4. Пояснення офіційних осіб сільської ради вириваються з контексту, редагуються та покручуються, а також не беруться до уваги в повному змісті.
  5. Не передається об’єктивна інформація про зміст правовідносин навколо будівництва житлового кварталу «Пакр лейк сіті» та діяльності сільського голови.

Описані дії журналіста ГО/ІА «Стоп корупції» Асі Глуцької є поширенням недостовірної інформації та порушенням Кодексу етики українського журналіста, за що в правовій державі має наступати відповідальність.

Особи, які умисно поширюють інформацію з вищезазначених публікацій, а тим паче після ознайомлення зі змістом даної публікації, є такими саме порушниками Закону і етичних норм.

ГО/ІА «Стоп корупції» черговий раз проявили свою справжню брехливу суть, поширюючи неправдиву і надуману інформації про корупцію, прикриваючись гаслами боротьби з корупціонерами. Таке нахабне використання антикорупційної ідей, ганьбить весь громадських антикорупційних рух. Тому однозначною вимогою до ГО/ІА «Стоп корупції» є вимоги припинити поширювати брехню.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

Scroll to top